27 Nisan 2012 Cuma

Adet Gecikmesi Neden Olur?


Hanımların her ay düzenli ve periyodik olarak yumurtlaması ve ardından bu yumurtaların döllenme olmadığında dışarı atılması olayına adet görme ya da regl diyoruz. Normalde bu adet görme döngüsü 25 ila 35 gün arasında sürerken yaşadığımız hastalıklara, ruh halimize, yaşımıza, mevsimsel durumlara göre değişebilir. 25 günden kısa süren periyotlardaki adet görmeye erken adet görme, 35 günden daha uzun süren periyotlara da adet gecikmesi diyoruz.

Adet Gecikmesi Ne Zaman Sayılır?


Beden ve ruh sağlığı yerinde olan yetişkin bir insanın adet gecikmesi yaşadığında ilk şüphelenmesi gereken gebe olup olmadığıdır. Görülmesi gereken adet gününden itibaren geciken adet süresi 20. gününden sonra gebelik testi yapılması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri:

Bayanların ilk adet görmeye başladıkları dönem ve orta yaşın üzerine çıkıldığı dönemde çok daha sık rastlanan adet gecikmesi, o adet dönemi içerisinde yaşanan olaylarla da çok yakından alakalıdır. Eşimiz, dostumuzla yaşadığımız problemler, ay içerisinde yaşanılan iş stresi, korku ve heyecan içeren trafik kazası, adrenalin dolu eğlenceler, izlediğimiz bir korku filmi hatta nezle ve grip bile adet gecikmesine sebep olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder